CHRUDIM—WIEN—LJUBLJANA—TRIESTE
ČESKÁ REPUBLIKA—ÖSTERREICH—SLOVENIA—ITALIA

Vynálezce lodního šroubu, ale i dalších technických novinek, a také lesník Josef Ressel je sice původem z východočeské Chrudimi, za svůj život ale působil v mnoha zemích tehdejšího Rakousko-Uherska. Svou stopu zanechal také ve Vídni. A právě do této rakouské metropole se v září přesunul mezinárodní dopravní festival Pocta Josefu Resselovi.

 

Josef Ressel se v Chrudimi narodil před 225 lety a právě toto výročí narození si letos projekt připomíná. A nejen v rodné Chrudimi, ale i v několika dalších zemích Evropy. Josef Ressel totiž působil po celém Rakousko-Uhersku a bývá tak považován za prvního skutečného Evropana. Svůj nejznámější vynález – lodní šroub, který mu ovšem Akademie věd ve Washingtonu uznala až několik let po jeho smrti, testoval na řece Krka, ve ve zdokonalování svého vynálezu pokračoval v Terstu. Po nehodě mu ale další pokusy byly zakázány. Josef Ressel ale není autorem jen lodního šroubu, stojí za ním i takové vynálezy jako je lis na víno, buzola, potrubní pošta a mnoho dalších technických novinek.

Svou stopu zanechal Josef Ressel také ve Vídni. Jeho jméno nese i park před Technickou univerzitou, ve kterém stojí jedna z mnoha vynálezcových soch po celé Evropě. A právě tady se 26. září 2018 uskutečnil happening věnovaný osobě Josefa Ressela. Akce se zúčastnili i zástupci Velvyslanectví České republiky v Rakousku, kteří k pomníku položili květiny společně s vyslanci rodné Chrudimi a dalších partnerů. Součástí happeningu byla také putovní expozice ze života a díla Josefa Ressela.

Dlouhodobý projekt

Mezinárodní dopravní projekt Pocta Josefu Resselovi je dlouhodobou aktivitou. Letošní 3. ročník odstartoval v červnu v Chrudimi, když si tu lidé připomněli výročí Resselova narození.  Velkou akcí byla prezentace ve vzdělávací části Sportovního parku Pardubice, kterým krajská metropola ožila o prázdninách. I tady se návštěvníci mohli seznámit s vynálezy Josefa Ressela a také si zahrát vědomostní deskovou hru, která dobu chrudimského rodáka připomíná. Organizátor projektu, spolek RESSEL, z.s., nezapomněl ani na výročí úmrtí Josefa Ressela. Květinu k hrobu potomků rodiny Resselových zástupci spolku a další příznivci projektu položili na Městských hřbitovech v Pardubicích 9. října. Ve stejný den věnovali vzpomínku Josefu Resselovi i ve slovinské Lublani, kde vynálezce zemřel.

Josef Ressel, Evropan

Josef Ludvík František Ressel se narodil 29. června 1793 v Chrudimi v česko-německé rodině. Navštěvoval školu v Chrudimi, v roce 1806 odešel studovat gymnázium do Lince. O tři roky později byl přijat na dělostřeleckou školu v Českých Budějovicích, ale pro tělesnou slabost ji ukončil. Měl studovat medicínu, získal ale stipendium na lesnické akademii v Mariabrunnu nedaleko Vídně. Jako rakouský lesník pracoval na území dnešního Chorvatska a Slovinska. Je autorem díla Dějiny přímořských lesů. Na řece Krka také poprvé testoval svůj vynález lodního šroubu. V testech pokračoval i v Terstu, kam byl přeložen v roce 1821. V roce 1866 byl jeho vynález lodního šroubu oficiálně uznán Akademií věd ve Washingtonu. Kromě lodního šroubu vynalezl také celou řadu dalších technických novinek, které dodnes využívá celý svět. Byl dvakrát ženatý. Zemřel 9. října 1857 ve slovinské Lublani, kde byl také pochován. V roce 2016 u příležitosti 150. výročí uznání patentu lodního šroubu a z iniciativy pardubické neziskové společnosti RESSEL, z.s. město Lublaň opravilo do té doby chátrající pomník Josefa Ressela.

K odkazu Josefa Ressela se hlásí kromě českého národa také Rakušané a Slovinci. Ve Vídni před budovou Technické univerzity je umístěn pomník Josefa Ressela, stejně jako ve slovinské Lublani.  Svůj pomník má samozřejmě také v rodné Chrudimi, kde po něm pojmenovali i místní gymnázium. Pamětní deska je umístěna také v Linci. Ulice nesou jméno Josefa Ressela v Pardubicích, Ústí nad Labem, Praze, Plzni, Olomouci, Mostě, Českých Budějovicích, Ostravě a Novém Jičíně. Busta Josefa Ressela je součástí Pantheonu Národního muzea v Praze. Portrét tohoto muže je také náměstek poštovních známek v Československu a ve Slovinsku a objevil se i na bankovce s hodnotou 500 rakouských šilinků.

 

 

Novinky

Kontakty

Mgr. Dáša Hykšová

vedoucí projektu
e-mail: dasa.hyksova@europr.cz
tel.: +420 774 147 306

Bc. Kateřina Nohavová

tisková mluvčí, PR a marketing
e-mail: katerina.nohavova@europr.cz
tel.: +420 777 065 388 

partneři projektu