CHRUDIM—WIEN—LJUBLJANA—TRIESTE
ČESKÁ REPUBLIKA—ÖSTERREICH—SLOVENIA—ITALIA

Galavečer ZAKLADATELÉ DOPRAVY V ČESKÝCH ZEMÍCH byl nejen vyvrcholením národního DOPRAVNÍHO FESTIVALU 2017, ale také slavnostním udílením cen. V Rytířských sálech pardubického zámku si ceny nesoucí jména průkopníků v dopravě přebíraly osobnosti z veřejné správy i odborníků z dopravy.

 

Slavnostní galavečer pořádala nezisková organizace Společnost Jana Kašpara, která do reprezentativních prostor zámku v Pardubicích pozvala hosty z celé České republiky. Vrcholem večera bylo udílení Ceny Jana Kašpara, Ceny Jana Pernera a Ceny Josefa Ressela. Předání cen bylo poděkováním za podporu projektů neziskových organizací, ale také třeba za konkrétní počiny v oboru dopravních staveb nebo aktivní podporu rozvojových témat v dopravě.

Jako první převzal z rukou praneteře aviatika Jana Kašpara Evy Perrové Cenu Jana Kašpara akademický sochař František Bálek, který je autorem aviatikovy sochy na třídě Míru v Pardubicích. Za její prosazení a finanční podporu Cenu Jana Kašpara získal také zastupitel města Pardubic Miroslav Rubeš. Stejné ocenění, tedy Cenu Jana Kašpara si na slavnostním galavečeru převzal také náměstek hejtmana Pardubického kraje Michal Kortyš za podporu projektu Den dopravy a ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec za dlouhodobou podporu dopravních projektů.

Cena Jana Kašpara zamířila také mezi odborníky v dopravním stavitelství. S dojetím si ji převzal Jiří Požár, který vykonával technický dozor při stavbě nového terminálu Jana Kašpara na pardubickém letišti. Cena Jana Kašpara byla udělena také Petru Kafkovi ze společnosti STRABAG podílející se na výstavbě terminálu a in memoriam také Liboru Joskovi a to nejen jako představiteli další společnosti, která terminál stavěla, ale také za počiny v oblasti realizace dopravních staveb v České republice.

Podobně jako Společnost Jana Kašpara udílela „své“ ocenění také Společnost Jana Pernera. Cena nesoucí jméno projektanta a stavitele železnic nově patří architektu Miroslavu Řepovi za umělecké vedení rekonstrukce hrobky Ing. Jana Pernera na Městských hřbitovech v Pardubicích i za udržování památky pardubického nádraží, na jehož podobě se podílel architektův otec Karel Řepa. Za dlouhodobou osvětu života a díla Jana Pernera ocenění získal zakladatel Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice Vlastislav Mojžíš, který stál v roce 2015 také v čele pracovní skupiny projektu ROK JANA PERNERA. Cenu Jana Pernera si na slavnostním galavečeru převzala také náměstkyně primátora Helena Dvořáčková za projekt modernizace přednádraží v Pardubicích.

Do Chrudimi pak zamířily Ceny Josefa Ressela. Z udržování památky chrudimského rodáka a vynálezce, jehož vynálezy změnily celý svět, je získali starosta města Chrudimi Petr Řezníček a také historik Pavel Kobetič.

DOPRAVNÍ FESTIVAL 2017 je celoročním projektem, který oslavuje odkaz zakladatelů dopravy v českých zemích a podporuje rozvoj dopravy a strategických dopravních projektů.

Zároveň připomíná, že Pardubický kraj je regionem dopravy a město Pardubice hlavním městem dopravy v České republice. Projekt aktivně podporují i nejvyšší ústavní činitelé naší země, prezident České republiky Miloš Zeman, předseda Vlády, předsedové obou komor Parlamentu ČR, ministři dopravy a průmyslu a obchodu i představitelé regionální samosprávy.

FOTOGALERIE SLAVNOSTNÍHO GALAVEČERA

SEZNAM OCENĚNÝCH 2017

 

Novinky

Kontakty

Mgr. Dáša Hykšová

vedoucí projektu
e-mail: dasa.hyksova@europr.cz
tel.: +420 774 147 306

Bc. Kateřina Nohavová

tisková mluvčí, PR a marketing
e-mail: katerina.nohavova@europr.cz
tel.: +420 777 065 388 

partneři projektu