CHRUDIM—WIEN—LJUBLJANA—TRIESTE
ČESKÁ REPUBLIKA—ÖSTERREICH—SLOVENIA—ITALIA

Josef Ludvík František Ressel se narodil 29. června 1793 v Chrudimi v česko-německé rodině. Navštěvoval školu v Chrudimi, v roce 1806 odešel studovat gymnázium do Lince. O tři roky později byl přijat na dělostřeleckou školu v Českých Budějovicích, ale pro tělesnou slabost ji ukončil. Měl studovat medicínu, získal ale stipendium na lesnické akademii v Mariabrunnu nedaleko Vídně. Jako rakouský lesník pracoval na území dnešního Chorvatska a Slovinska, kde zalesnil krasové oblasti. Je autorem díla Dějiny přímořských lesů. Na řece Krka také poprvé testoval svůj vynález lodního šroubu. V testech pokračoval i v Terstu, kam byl přeložen v roce 1821. V roce 1827 sice získal na svůj vynález patent, po nehodě v roce 1829 mu ale byly další testy zakázány. Uznání se mu dostalo až mnoho let po jeho smrti. V roce 1866 byl jeho vynález lodního šroubu oficiálně uznán Akademií věd ve Washingtonu. Kromě lodního šroubu vynalezl také celou řadu dalších technických novinek, které dodnes využívá celý svět.

Byl dvakrát ženatý. Zemřel 9. října 1857 ve slovinské Lublani, kde byl také pochován.
V roce 2016 u příležitosti 150. výročí uznání patentu lodního šroubu a z iniciativy pardubické neziskové společnosti RESSEL, z.s. město Lublaň opravilo do té doby chátrajicí pomník Josefa Ressela.

K odkazu Josefa Ressela se hlásí kromě českého národa také Rakušané a Slovinci. Ve Vídni před budovou Technické univerzity je umístěn pomník Josefa Ressela, stejně jako ve slovinské Lublani.  Svůj pomník má samozřejmě také v rodné Chrudimi, kde po něm pojmenovali i místní gymnázium. Pamětní deska je umístěna také v Linci. Ulice nesou jméno Josefa Ressela v Pardubicích, Ústí nad Labem, Praze, Plzni, Olomouci, Mostě, Českých Budějovicích, Ostravě a Novém Jičíně. Busta Josefa Ressela je součástí Pantheonu Národního muzea v Praze. Portrét tohoto muže je také náměstek poštovních známek v Československu a ve Slovinsku a objevil se i na bankovce s hodnotou 500 rakouských šilinků.

 

Novinky

Kontakty

Mgr. Dáša Hykšová

vedoucí projektu
e-mail: dasa.hyksova@europr.cz
tel.: +420 774 147 306

Bc. Kateřina Nohavová

tisková mluvčí, PR a marketing
e-mail: katerina.nohavova@europr.cz
tel.: +420 777 065 388 

partneři projektu