CHRUDIM—WIEN—LJUBLJANA—TRIESTE
ČESKÁ REPUBLIKA—ÖSTERREICH—SLOVENIA—ITALIA

Letošní oslavy prvního skutečného Evropana byly zahájeny. Vzpomínkovým aktem u sochy Josefa Ressela v Chrudimi odstartoval v pátek 28. června 2019 další ročník mezinárodního dopravního projektu s názvem „Josef Ressel – český vynálezce, který změnil svět“. Od července až do října se pak budou konat další akce a hapenningy, které slavného chrudimského rodáka připomenou doma i v zahraničí.

U sochy Josefa Ressela před budovou Regionálního muzea v Chrudimi se sešli zástupci pořádajícího spolku RESSEL, z.s. spolu s představiteli města Chrudim a partnery projektu. Položením květin vzpomněli na 226. výročí narození Josefa Ressela a symbolicky tak zahájili další ročník projektu. Ten si klade za cíl udržovat odkaz Josefa Ressela, propagovat město Chrudim jako rodiště velkého Evropana a Pardubický kraj jako místo, odkud vzešla celá řada osobností, které ovlivnily vývoj civilizace.

„Spolek RESSEL se snaží slavného chrudimského rodáka propagovat nejen v našem regionu, ale také v zahraničí. Josef Ressel prošel pěti zeměmi tehdejšího Rakousko-Uherska, všude zanechal svou stopu. Proto se také některé aktivity konají ve Vídni či v Lublani, kde byl Josef Ressel pochován,“ připomněl předseda spolku RESSEL, z.s. Jiří Kotyk.

Nejbližší aktivitou bude prezentace spolku ve Sportovním parku Pardubice, který se koná od 10. srpna v pardubickém parku Na špici na soutoku Labe a Chrudimky. Mimo jiné si tu děti mohou zahrát zábavnou vědomostní soutěž „Po stopách Josefa Ressela“. Na podzim se projekt tradičně přesouvá do Vídně a spolek znovu usiluje o to, aby se k uctění památky připojila i radnice v Lublani a také české velvyslanectví, které v říjnu položením květin u pomníku Josefa Ressela v Lublani na vynálezce také vzpomíná.

Josef Ressel se narodil 29. června roku 1793 v Chrudimi, v česko-německé rodině. Během svého života prošel pěti zeměmi tehdejšího Rakousko-Uherska a všude zanechal svou stopu. Byl nadaným lesníkem i technikem, vynálezcem lodního šroubu, lisu na víno a olej, potrubní pošty a mnoha dalších převratných novinek, které změnily svět. Studoval v Linci a později byl přijat na dělostřeleckou školu v Českých Budějovicích. Důstojník se z něj ale nestal, byl příliš tělesně slabý. Chtěl studovat medicínu, nakonec ale získal stipendium na lesnickou akademii. Pracoval jako lesník na území dnešního Chorvatska a Slovinska. Na řece Krka pak poprvé testoval svůj vynález, který znamenal převrat v lodní dopravě. První pokusy s lodním šroubem učinil už v roce 1820, o rok později se přesunul do Terstu. Patent získal v roce 1827, ale teprve v roce 1866 mu vynález lodního šroubu oficiálně uznala Akademie věd ve Washingtonu. Zemřel 9. října 1857 v Lublani.

 

Novinky

Kontakty

Mgr. Dáša Hykšová

vedoucí projektu
e-mail: dasa.hyksova@europr.cz
tel.: +420 774 147 306

Bc. Kateřina Nohavová

tisková mluvčí, PR a marketing
e-mail: katerina.nohavova@europr.cz
tel.: +420 777 065 388 

partneři projektu