CHRUDIM—WIEN—LJUBLJANA—TRIESTE
ČESKÁ REPUBLIKA—ÖSTERREICH—SLOVENIA—ITALIA

Mezinárodní dopravní projekt „Josef Ressel – český vynálezce, který změnil svět“ vrcholí. V noci z 9. na 10. října roku 1857 ve slovinské Lublani zemřel vynálezce lodního šroubu, rodák z Chrudimi Josef Ressel. Na velikána oboru dopravy tak vzpomínali nejen v České republice, ale i na jihu Evropy. Ve stejnou chvíli totiž květinu na jeho počest položili v Čechách členové spolku Ressel se svými hosty a v Lublani velvyslankyně České republiky ve Slovinsku Věra Zemanová.

 

Vynálezce lodního šroubu a celé řady dalších technických novinek a také uznávaný lesník Josef Ressel je považován za prvního skutečného Evropana. Během svého života působil v pěti zemích tehdejšího Rakousko – Uherska a všude si jej připomínají. Pomník Josefa Ressela je umístěn nejen v jeho rodné Chrudimi, ale také ve Vídni před budovou Technické univerzity nebo ve slovinské Lublani. 

„Pomník v Lublani, kde Josef Ressel zemřel, se ještě před dvěma lety nacházel ve velmi špatném stavu. Podařilo se nám díky komunikaci s městem Lublaň iniciovat jeho rekonstrukci a teď, u příležitosti 160. výročí úmrtí Josefa Ressela, na tomto místě uspořádat i pietní akt. Velmi si vážíme spolupráce s městem Lublaň a také s českým velvyslanectvím ve Slovinsku, které za nás a naše krajany položilo u pomníku květiny,“ řekl předseda spolku RESSEL Jiří Kotyk.

Představitelé neziskové organizace RESSEL z.s., která projekt realizuje, symbolicky na Josefa Ressela vzpomněli i se svými přáteli a partnery o 650 kilometrů dále – v Pardubicích na Městských hřbitovech. Zvolili k tomu místo posledního odpočinku Resselova pravnuka Rudolfa. Pozvání na tento pietní akt přijala také radní Pardubického kraje Hana Štěpánová, historik a znalec Resselova díla Pavel Kobetič, představitelé Univerzity Pardubice a také zástupci města Chrudim, odkud Josef Ressel pochází.

„Je velice důležité a příjemné, že existuje spolek Ressel, který vzpomíná na tohoto vynálezce. Přestože mnoho dokázal, nedostalo se mu za jeho život žádného velkého uznání, v podstatě zemřel zapomenutý. Až teprve dnešní doba si uvědomuje, že Josef Ressel je pro náš kraj člověk velmi významný a líbí se mi, že spolek jej propaguje. Je to důležité nejen pro dospělé, ale i pro naše děti, aby si uvědomovaly, že naše kořeny jsou velmi slavné, vážily si toho a pěstovaly v sobě kousek vlastenectví,“ řekla Hana Štěpánová.

Mezinárodní dopravní projekt „Josef Ressel – český vynálezce, který změnil svět“ byl zahájen letos v červnu v Chrudimi u příležitosti výročí narození Josefa Ressela. Pokračoval dílčím projektem Po stopách Josefa Ressela a happeningem před Technickou univerzitou ve Vídni, do kterého se zapojilo také velvyslanectví České republiky v Rakousku. Definitivní tečku za letošním ročníkem udělá slavnostní galavečer na pardubickém zámku, na kterém budou mimo jiné uděleny také Ceny Josefa Ressela.

  

Novinky

Kontakty

Mgr. Dáša Hykšová

vedoucí projektu
e-mail: dasa.hyksova@europr.cz
tel.: +420 774 147 306

Bc. Kateřina Nohavová

tisková mluvčí, PR a marketing
e-mail: katerina.nohavova@europr.cz
tel.: +420 777 065 388 

partneři projektu