CHRUDIM—WIEN—LJUBLJANA—TRIESTE
ČESKÁ REPUBLIKA—ÖSTERREICH—SLOVENIA—ITALIA

Nadnárodní projekt POCTA JOSEFU RESSELOVI pokračuje. Jednoho z největších českých vynálezců, chrudimského rodáka Josefa Ressela, oslavili i v sídelním městě tehdejšího Rakousko – Uherska. Nezisková společnost RESSEL, z.s. uspořádala happening u pomníku Josefa Ressela před Technickou univerzitou ve Vídni.

 

POCTA JOSEFU RESSELOVI je projekt konaný u příležitosti 150. výročí patentu Resselova vynálezu lodního šroubu Americkou akademií věd ve Washingtonu. Chrudimský rodák je považován za jednoho z prvních skutečných Evropanů, který svým životem i dílem překročil hranice českých zemí. „Pardubický kraj má to štěstí, že je spojen s celou řadou významných osobností napříč všemi lidskými činnostmi. Mnozí z nich jsou spojeni i s dopravou. Jednou z nejvýznamnějších osobností je právě Josef Ressel. Byl nesmírně nadaným člověkem, jehož odkaz musí být uchováván, a proto jsem velice rád za projekt POCTA JOSEFU RESSELOVI,“ říká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Oslavy spojené s položením květin, ale i výstavou jen nepatrného zlomku vynálezů Josefa Ressela se konaly u jeho pomníku před Technickou univerzitou. Kromě hejtmana a pořádající neziskové organizace květinu položil také velvyslanec České republiky v Rakousku Jan Sechter. „Rakušané znají jméno Josef Ressel, ale stále to není takové to všeobecné povědomí. Proto je dobře, že tu taková akce byla,“ domnívá se velvyslanec Jan Sechter.

Resselův vynález lodního šroubu znamenal převrat v lodní dopravě. Povoláním lesník ale vynalezl také celou řadu dalších vynálezů – například šroubový lis na víno, kuličkové ložisko bez mazání, buzolu, pneumatickou potrubní poštu a další technické novinky. Jak už to ale u geniálních vynálezců bývá, nebyl ve své době doceněn a zemřel v chudobě ve slovinské Lublani. Dnes se k jeho odkazu hlásí celá Evropa. Kromě českého národa jej uznávají také Rakušané a Slovinci. Nejen v České republice, ale také právě ve Vídni nebo v Linci má svůj pomník. Busta Josefa Ressela je součástí Pantheonu Národního muzea v Praze. Portrét tohoto muže je také náměstek poštovních známek v Československu a ve Slovinsku a objevil se i na bankovce s hodnotou 500 rakouských šilinků. „Je to člověk, který vystudoval odlišný obor, než ve kterém se nejvíce proslavil, přesto je hned v několika zemích bývalého Rakousko-Uherska vysoce uznávaným odborníkem v oblasti strojního inženýrství, nebo lesnictví. Všichni si ho váží, protože každý má Josefa Ressela tak trochu za svého. Byl to zřejmě opravdu první Evropan toho pravého slova smyslu,“ dodává náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek.

V pěti zemích Evropy se konají happeningy a vzpomínkové akty připomínající Josefa Ressela. Z popudu pořadatelské neziskové organizace RESSEL, z.s. se sídlem v Pardubicích byl také opraven pomník Josefa Ressela ve slovinské Lublani.

Ve Vídni se POCTA JOSEFU RESSELOVI stala součástí prezentace Pardubického kraje, který se tu Rakušanům představoval jako lákavý turistický region s přírodními i kulturními památkami.

 

Novinky

Kontakty

Mgr. Dáša Hykšová

vedoucí projektu
e-mail: dasa.hyksova@europr.cz
tel.: +420 774 147 306

Bc. Kateřina Nohavová

tisková mluvčí, PR a marketing
e-mail: katerina.nohavova@europr.cz
tel.: +420 777 065 388 

partneři projektu